PERSOL

Strona główna LUXOTTICA PERSOL

Persol to nie tylko okulary, to małe dzieła sztuki.

Nosiła je Grata Garbo, Marcello Mastroianni (m.in.: w filmach „Rozwód po włosku” i „Dolce Vita”), Steve McQueen (w filmie „Afera Thomasa Crowna” i wielu innych) oraz większość kolejnych agentów 007, z najnowszym wcieleniem Bonda, Danielem Craigiem łącznie. Legendarny model 649 noszony przez Mastroianniego, stworzony został oryginalnie w 1957 roku specjalnie na zamówienie motorniczych tramwajów w Turynie. Okulary 649, podobnie jak ich składana wersja 714 to najbardziej znane modele marki. Niepowtarzalny design i nadzwyczajna dbałość o detal powodują, że po okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne sięgają koneserzy.

Włoska marka Persol to po prostu Rolls-Royce w dziedzinie okularów. Okulary tej marki nosi współcześnie bardzo wiele gwiazd, w tym aktor Ryan Gosling, uznany za za najprzystojniejszego mężczyznę na ziemi! Persol to jedne z najbardziej „filmowych” marek okularów. Marka od kilku lat jest sponsorem najstarszego festiwalu filmowego w Wenecji. Podczas jednej z ostatnich edycji Andrzej Wajda otrzymał tam specjalną nagrodę Persol za całokształt twórczości.

Persol oznacza po włosku „dla słońca”. Marka obchodziła niedawno swoje setne urodziny. Okularów powstają w tradycyjnej fabryce Persol w Lauriano niedaleko Turynu – zachowanie produkcji w oryginalnej fabryce Persol pozwoliło na połączenie nowoczesnych technologicznych rozwiązań z tradycyjnym rękodziełem optycznym. Czas produkcji oprawy Persol jest prawie dwa razy dłuższy niż produkcja standardowej oprawy z acetatu.
Wynika to ze skomplikowanego procesu umieszczania systemu Meflecto i strzały – unikalnych symboli marki, którychch montaż wymaga pracy ludzkich rąk. Persol to prawdziwe okulary hand made, prawie 1/3 etapów produkcji wymaga pracy ludzkich rąk!


Persol to także przykład doskonałego włoskiego wzornictwa, wiele okularów marki pokazywanych jest w albumach i na wystawach dotyczących designu XX wieku.