Rodzaje uszlachetnień w powłoce antyrefleksyjnej

Strona główna Blog Rodzaje uszlachetnień w powłoce antyrefleksyjnej

Rodzaje uszlachetnień w powłoce antyrefleksyjnej

Antyrefleks najczęściej kojarzony jest z „czymś mieniącym się” na powierzchni soczewek okularowych. I słusznie. W zależności od jego rodzaju, odbicie szczątkowe może mieć barwę błękitną, zielonkawą, fioletową, a nawet złotą. Jednak oprócz kwestii estetycznych, zadaniem powłok zawartych w antyrefleksie jest również spełnienie określonych funkcji.

Warstwa utwardzająca. Prawdopodobnie większości osób wybierających nowe okulary zależy na najwyższej jakości soczewek. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w salonie optycznym jest to, w jakim stopniu dane szkła odporne są na ścieranie oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dobrej klasy produkt zapewni odpowiednią ochronę przed wspomnianymi czynnikami, pamiętajmy jednak, że każde soczewki okularowe należy czyścić w odpowiedni sposób oraz użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.
Warstwa oleofobowa. Zabrudzenia pojawiające się na szkłach mogą być niezwykle irytujące. Wie to każdy, kto w ciągu całego dnia musi po kilka lub kilkanaście razy czyścić swoje okulary, co wiąże się też z ryzykiem szybszego wytarcia się antyrefleksu. Zadaniem powłoki oleofobowej o śliskich właściwościach jest zwiększenie odporności przed osadzaniem się zabrudzeń na powierzchni soczewek, a także łatwiejsze, szybsze oraz bezpieczniejsze ich czyszczenie.
Warstwa antystatyczna. Jesteśmy zewsząd otoczeni urządzeniami elektronicznymi, a to z kolei może powodować przyciąganie przez soczewki organiczne większej ilości kurzu. Powłoka antystatyczna zapobiega elektryzowaniu się szkieł, dzięki czemu pozostają one dłużej czyste i w dobrej kondycji.
Warstwa hydrofobowa. Para wodna potrafi być bardzo uciążliwa dla użytkowników okularów. Jest to szczególnie odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia, czy podczas zwykłych czynności, jak na przykład gotowanie. Powłoka hydrofobowa nie uchroni całkowicie soczewek okularowych przed zaparowywaniem, jednak sprawia, że osiadanie pary na ich powierzchni jest ograniczone, zaś kropelki wody zostają oddzielone i spływają o wiele szybciej.

Zdecydowanie zalecamy, aby wybierać szkła okularowe zawierające wszystkie z wymienionych uszlachetnień. Nie tylko wpływa to na komfort naszego widzenia oraz żywotność okularów, które przecież nie są zakupem dokonywanym szczególnie często, ale niejednokrotnie wpływają korzystnie na aspekt wizualny, ponieważ dzięki pięknym soczewkom nasze oczy również wyglądają pięknie.